Kolejarz Małaszewicze

• autor: mirek3000, 2016-06-06 00:25

Drużyna piłkarska "Kolejarz Małaszewicze" lata 50-te grający na boisku w Terespolu przy ulicy Reymonta

Obecne miejsce boiska z lat 50-tych (patrz fotka powyżej)

KOLEJARZ MAŁASZEWICZE

Stoją od lewej:Antoni Sosnowski-Przybyłowicz,Iwaniuk, Wołosowicz , Rozenbajger Zenon,Ferens Zbigniew,Jóźwik Tomasz,Kurczuk Andrzej - trener
dół od lewej: Jachołkowski Zbigniew, Prokopek Jerzy, Szemietucha Jan, Drozdowicz Andrzej,
Kaliszuk Anatol

Najpiękniejsze karty w historii terespolskiego piłkarstwa związane są z najstarszym i najdłużej funkcjonującym na terenie miasta Węzłowym Klubem Sportowym " Kolejarz" Małaszewicze". Klub ten powstał w 1948 roku założycielem był Jan Ciepłowski - pracownik PKP w Małaszewiczach. Pierwsi piłkarze Kolejarza,m.in. Tarnowski,Żak i Sikora,rekrutowali się z przedwojennych klubów Brześcia.

WKS początkowo rozgrywał mecze w  Małaszewiczach ,ale już w latach 50. klub otrzymał od władz miasta plac pod budowę boiska. Wkrótce,dzięki staraniom Jana Ciepłowskiego ,kolej przekazała prowizoryczne budynki na których znajduje się dzisiejszy stadion.

Pierwszym osiągnięciem Kolejarza było zdobycie w 1951 roku tzw. pucharu wojskowego.

W latach 50. i 60. drużyna piłkarska występowała w klasie A,zawsze plasując się w czołówce tabeli.Jednak sukcesy zespół odnosił w latach 1972-80. W 1972 roku WKS awansował do lubelskiej klasy okręgowej,mając za przeciwników takie drużyny jak :

Chełmianka Chełm,Łada Biłgoraj,Hetman Zamość,Tomasovia Tomaszów Lubelski,Unia Hrubieszów,Podlasie Biała Podlaska,Sygnał Lublin,Opolanka  Opole Lubelskie,Tur Milejów,czy też rezerwy Avii Świdnik,Motoru Lublin,Lublinianki i Stali Kraśnik.

W tym samym roku piłkarze zmierzyli się w meczu Pucharu Polski z pierwszym zespołem Avii Świdnik,ulegając jej tylko 1:2.Również początek ligowych występów okazał się bardzo udany - Kolejarz pokonał Podlasie 1:0,zremisował 3:3 ze Stalą II i zwyciężył 3-1 rezerwy Avii.Później było już coraz gorzej i w końcowej klasyfikacji "okręgówki" piłkarze zajęli ostatnie miejsce gromadząc w sumie 11 punktów.

W 1980 roku piłkarze Kolejarza ponownie awansowali w pucharowych rozgrywkach edycji 1980/81. 12 czerwca,w finale bialskopodlaskiego okręgu,sensacyjnie zwyciężyli trzecioligowy AZS AWF Biała Podlaska3:2 (2:2),po dwóch golach Stańczuka i jednym Wołosowicza. W pierwszej rundzie szczebla centralnego przyszło im więc zagrać z Olimpią Waryński Warszawa,na dodatek na boisku rywali,gdyż ze względów organizacyjnych mecz ten nie mógł się odbyć w Terespolu.Po zaciętej grze Kolejarz przegrał 2:0(0:0) .

Zespól prowadzony przez absolwenta bialskiej AWF-Krzysztofa Sugiera udokumentował też swoją piłkarską siłę wygraniem bialskopodlaskiej klasy okręgowej,a przez to wywalczeniem możliwości gry o III ligę.W barażach ich przeciwnikiem była Chełmianka Chełm.

Pierwszy mecz w Terespolu zakończył się remisem 1:1(gola zdobył Błyszko),w rewanżu chełmianie zwyciężyli 3:0 i to oni awansowali.

Kadrę drużyny w tym czasie stanowili : J. GuziukA.Kaliszczuk,L.

Rozenbajger  Zenon, Rozembajger,J. Wasiluk,R.Siennicki, S.Wołosowicz,J.Wołosowicz,C.Stańczuk,Z.Nowogórski,J.Błyszko,A.Drozdowicz,Z.Jachołkowski i K. Sugier.

Sezon 1980/81 był ostatnim,w którym uczestniczyli futboliści.

W okresie działalności klubu zarządzało nim trzech prezesów: Jan Ciepłowski,

Tadeusz Kobierski i Ryszard Korneluk.

Najaktywniejszymi działaczami  byli : Edmund Dejneko,Józef Migasiuk,Augustyn Kuszneruk,Jan Sobol i Andrzej Kurczuk.

Do wyróżniających zawodników należy zaliczyć :

Jana Szymituchę, Ryszarda Góreckiego, Andrzeja Kurczuka,

Wojciecha Wasilewskiego, Anatola Kaliszczuka , Jana Guziuka,

Tadeusz Łukasiewicza i Leszka Rozenbajgera.

źródło: "ĆWIERĆWIECZE BIALSKOPODLASKIEGO FUTBOLU"

Fotka ze zbioru byłego piłkarza  "Kolejarz Małaszewicze"  Rozenbajger Zenon (w środku) podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej

Autor: Treść:pozostało znaków:

Turniej Halowy Juniorów Młodszych 08.12.2013